SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sohbetkonya.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Çumra Sohbet Odaları

Türkiyenin En Büyük ve En Gözde Şehiri Konya Tabi Konyanın Nadide İlçelerinden Biriside Çumra Çumra ilçesine Özel Çumra Sohbet odaları web sitemizde artık yer alıyor çumra chat odaları nda arkadaşlarınızı bulabilir ayrıca çumarlılarla çumra çet odaları na giriş yaptıktan sonra tanışabilirsiniz sohbet etmek istiyorsanız konya şekeri gibi bir siteye giriş yaptığınızı unutmayınız.

Çumra İlçesi Hakkında küçük bilgiler.

M. Kemal Atatürk trenle Adana’ya giderken Çumra’da verdiği mola esnasında Çumra istasyonundan etrafı seyredip sulama tesis ve lojmanlarını gördükten sonra; “Bu şirin beldeyi geliştirmek, buraya önem vermek lazımdır. Çumra ilçe olmaya layıktır” demiştir. Atatürk’ün emri ile 26 Haziran 1926 yılında 30 Mayıs 1926 tarihli 404 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 877 sayılı kanunla Çumra İlçe merkezi haline getirilmiştir. 1936 yılında zamanın Balkanlardan Anadolu’ya gelen 300 göçmen ailesi Çumra’ya yerleşmiştir.[3]

1936 ve 1950 yıllarında gelen soydaşlarımızın Son yıllarda Çumra’ya olan göçler nüfusu hızla artırmıştır. Gelen göçler genellikle Hadim, Bozkır, Ermenek gibi ilçe ve köylerden gelenlerdir. 1961 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan MÖ 8000 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük ören yeri ile Çumra’nın tarihi 9000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Çumraya yerleşen göçmen ailelerinin önceden Avrupaya ‘karaman ve konyadan’ göç ettiğide bilinmektedir.

Rivayetlere göre; Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi’ne giderken Çumra üzerinden geçmiş. O zamanlar bölge bataklık halindeymiş. Yavuz askerlerine paçalarınızı çemreleyin emrini vermiş. Çemre kelimesi zamanla değişerek bu bölgeye isim olmuştur. İngiliz bilimadamlarının yaptığı bir araştırmada, Çatalhöyük mezarlarından aldıkları kemik dokularıyla bugünkü Çumra köylerinde yaşayanlardan aldıkları bazı dokuları karşılaştırdıklarında, onların Hititli olduklarını tespit etmişler.

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*