Doğum kontrol

Doğum Kontrol İlaçlarının Zararları
Doğum kontrol haplarının sürekli kullanımında yol açtığı zararlar sık sık gündemdedir. Doğum kontrol haplarının kullanımına mutlaka doktor kontrolünde başlanmalıdır. Aksi halde yan etkilere ve bünyede kalıcı zararlara yol açabilmektedir. Bu zararlar, şiddetli migren atakları var ise yüksek ölçüde artması, aktif karaciğer hastalığının olması durumunda olumsuz etkileri, aktif hepatit’in de doğum kontrol haplarına başlanması ve sürekli kullanımında kişinin vücudu üzerinde toparlanması ve onarılması zor tahribatlardır.
Ayrıca doğum kontrol haplarının zararları arasında, damar tıkanıklığı problemi, damar içi pıhtılaşmaya bağlı emboli gibi riskler de yer almaktadır. Tüm bu rahatsızlıkların kişinin kendisinde olmasa dahi ailesinden gelen genetik bir rahatsızlık söz konusu olduğunda da yine doktorlar tarafından doğum kontrol haplarının kullanımı önerilmemektedir.
Doğum kontrol haplarının önemli zararları dışında bir de yan etkileri olmaktadır, genellikle görülen yan etkileri bulantı, bu durum ilacın içerisinde östrojene bağlı olarak dışa çıkıyor, seyreklikle kusmalar görülebilir, yine östrojen içeriği sebebi ile baş ağrısı olabilir. İçeriğindeki progesteron nedeni ile mantar şikayetleri de olabilmektedir. En ciddi yan etkisi damar içerisinde pıhtılaşmayı arttırıp, buradan bir pıhtının beyin damarlarına ulaşarak bu damarların tıkanmasına neden olabilmesidir. Bu sebeple aile geçmişinde bu tür olaylar yaşanan kişilerde kesinlikle doğum kontrol hapı kullanımına izin verilmemektedir.

Etiketler: